Úvod E-shop

Články / Tri ničivé poistné udalosti, ktoré za sebou zanechali gigantické škody

Tri ničivé poistné udalosti, ktoré za sebou zanechali gigantické škody

Tri ničivé poistné udalosti, ktoré za sebou zanechali gigantické škody

17/Nov/2022 | História poistenia sleduje vývoj moderného poistenia proti rizikám, najmä v súvislosti s nákladom, majetkom, smrťou, automobilovými nehodami a liečbou.

Poistenie v týchto životných oblastiach pomáha eliminovať riziká, rozkladať riziká z jednotlivcov na širšiu komunitu a poskytuje dôležitý zdroj dlhodobých financií pre verejný aj súkromný sektor. Poistenie a jeho existencia siahajú hlboko do histórie. Preto sa poďme pozrieť na tri ničivé poistné udalosti, ktoré za sebou zanechali škody, ktoré nemali obdoby.

1. Veľký požiar Londýna 1666

V 60. rokoch 16. storočia si ľudia ani zďaleka neuvedomovali nebezpečenstvo požiaru tak ako je tomu dnes. Samotné budovy boli postavené z dreva, boli pokryté horľavou látkou - smola, zastrešené slamenou strechou a hneď vedľa seba. V čase vzniku veľkého požiaru žilo v Londýne približne cez 350 000 ľudí, a bolo to jedno z najväčších miest v Európe.

Domy v Londýne boli postavené v tesnej blízkosti a miestami sa takmer navzájom dotýkali a mesto sa hýrilo ľuďmi. V Londýne žilo aj množstvo zvierat keďže v tej dobe ešte neexistovali žiadné autá, autobusy ani nákladné autá, takže okrem domov bolo mesto plné kôlní a dvorov naložených horľavým senom a slamou.

Po dlhom a zrážkami chudobnom lete mesto sužovalo sucho. Zrážok v meste bolo málo a drevené domy vyschli, takže to aby začali horieť nebolo náročné, a to bol to recept na hotovú katastrofu, ktorá kvôli týmto okolnostiam nastala.

Veľký požiar Londýna nastal v nedeľu 2. septembra 1666 v pekárni na Pudding Lane, ktorej majiteľ bol  Thomas Farynor. Napriek tomu že tvrdil že oheň uhasil, o tri hodiny neskôr o jednej hodine ráno bol jeho dom v plameňoch.

V tom období sa takouto udalosťou zaoberal len málokto pretože požiare v tom čase neboli ničím výnimočným. Požiar sa však rýchlo a nezvratne presunul po ulici Pudding Lane a pokračoval ďalej po kopci Fish Hill smerom k rieke Temža. Požiar sa šíril rýchlo, čomu napomáhal aj silný východný vietor. Keď došiel k rieke Temža, zasiahol sklady s horľavými produktmi vrátane oleja a loja čo neveštilo nič dobré.

Požiar sa našťastie nerozšíril južne od rieky a to z jedného dôvodu a to takého, že veľký požiar v roku 1633 už zničil časť známeho mosta London Bridge a tak sa nemohol našťastie šíriť ďalej.

2. Titanic “nepotopiteľná” loď

Príbeh Titanicu je viac než známy, 14. apríla 1912 sa nepotopiteľná loď zrazila s ľadovcom na južnom pobreží Newfoundlandu. Na druhý deň skoro ráno sa potopila do Atlantického oceánu a stala sa jednou z najhorších námorných katastrof v histórii.

Incident, ktorý nastal pri vyplávaní z Anglického Southamptonu však možno predznamenal tragické udalosti, ktoré mali nastať. Ako najväčšej lodi na vode sa mohutným lodným skrutkám Titanicu podarilo vtiahnuť menšiu loď New York do jej koľají, keď opúšťala prístav, čo spôsobilo takmer zrážku ešte predtým, ako Titanic opustil vody Spojeného kráľovstva.

Ako čas plynie je to už 110 rokov od chvíle, kedy poisťovňe začali vyplácať prvé poistné plnenia po potopení "nepotopiteľného" Titanicu. V polovici apríla 1912 loď Titanic stroskotala a zachránilo sa len 706 z 2223 cestujúcich. Celkové poistné plnenie všetkých zúčastnených poisťovní nakoniec predstavovalo viac ako 50 miliónov mariek čo si dnes vieme predstaviť ako približne 25 miliónov eur. Jednu zo spoločností, ktorá poskytovala poistné plnenie a to spoločnosť Allianz však už predtým postihla oveľa drahšia katastrofa a to takmer na deň presne pred šiestimi rokmi postihlo San Francisco zemetrasenie a následný požiar, ktorý zanechal obrovské škody.

Poisťovne z celého sveta vtedy uhradili škody z potopenia Titanicu v celkovej hodnote viac ako 50 miliónov nemeckých mariek, čo dnes predstavuje viac ako 25 miliónov eur. Len za plavidlo bolo vyplatených viac ako 10 miliónov eur a ďalšou veľkou položkou bolo poistné plnenie za prevážané cennosti.

3. Zemetrasenie v San Franciscu v roku 1906

Zemetrasenie a požiar, ktoré dňa 18. apríla 1906 zničili mesto San Francisco, boli jednou z najvýznamnejších a najväčších prírodných katastrof v Spojených štátoch amerických, a rovnako tak aj v histórii poisťovníctva. V tom čase táto prírodná katastrofa spôsobila poistné škody vo výške neuveriteľných 235 miliónov dolárov, čo v roku 2018 predstavuje 6,3 miliardy dolárov.

“V roku 1906, rovnako ako dnes, boli škody spôsobené zemetrasením vylúčené zo štandardného poistenia majetku. Škody spôsobené požiarom, ktorý nasledoval po zemetrasení, boli kryté a tvorili prevažnú väčšinu poistných škôd.”

Fakty o tejto ničivej udalosti a poistení:

Straty spôsobené zemetrasením v podstate zlikvidovali zisk odvetvia poisťovníctva, ktorý bol dosiahnutý za predchádzajúcich 47 rokov, a k týmto stratám došlo napriek tomu, že výluky na poistenie proti zemetraseniu boli štandardom už v roku 1906.

Zničené budovy, ktoré boli poškodené zemetrasením predstavovali len  2 %, zatiaľ čo ostatných 98 % budov bolo zničených požiarom.

Na zrovnanie budov v ceste požiaru sa použil dynamit v snahe vytvoriť protipožiarnu priepasť. To malo za následok vznik nových požiarov a predpokladá sa, že spôsobil viac škôd, ako zabránil. Na budovy zasiahnuté dynamitom sa vzťahovali majetkové poistky.

Autor: Adam Stečák
Zdroje: www.london-fire.gov.uk, www.allianz.com, www.iii.org

Adam Stečák Najväčšie poistné udalosti Poistná udalosť Titanic San Francisco 1906. 1666 Veľký požiar Londýna múzeum galéria archív poistné zmluvy dokumenty história poistenia

Partnerstvo

Nadácia Allianz Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s. Zlatá minca
Ako nás môžete podporiť?