Úvod E-shop

Články / Desať najväčších poistných udalostí

Desať najväčších poistných udalostí

Desať najväčších poistných udalostí

17/Nov/2022 | Tak ako Múzeá uchovávajú svoje artefakty a skvosty, tak isto aj poistné zmluvy majú svoje príbehy, ktoré sa nedali predpovedať a nebolo im možné zabrániť.

Nehody a globálne katastrofy predstavujú tie najdrahšie poistných udalostí aké môžu nastať.

Poistné zmluvy sú vo všeobecnosti určené na ochranu osôb v prípade nehody a nečakaných životných situácií. Pozrieme sa na niektoré z najväčších poistných udalostí, ktoré sa kedy stali, vrátane tých, ktoré nastali dôsledkom katastrof, ako napríklad zemetrasenie a cunami v Indickom oceáne.

Poďme sa teda pozrieť na 10 najväčších poistných udalostí v histórií.

10. Najdrahšia poistná udalosť v Británii - 1,2 milióna USD

Písal sa rok 2011 kedy sa svetový herec Rowan Atkinson z filmu Mr. Bean pri jazde na svojom superautomobile McLaren F1 narazil do vodnej plochy na ceste a dostal sa do tak kvôli tomu do aquaplaningu, v dôsledku čoho jeho poisťovňa vyplatila za opravu z tejto škody svetový rekord a to sumu 1,2 milióna dolárov.

9. Najdrahšia poistná udalosť pre domáce zvieratá - 21 000 USD

Aby sa nestalo to najhoršie, mnohí majitelia domácich zvierat sa rozhodnú poistiť svojich miláčikov. Najväčšia poistná udalosť v histórii poistenia domácich miláčikov sa udiala v roku 2010, keď majiteľ potreboval sumu 21 000 dolárov na zaplatenie operácie obličky svojej mačky.

8. Najdrahšia poistná udalosť v oblasti umenia- 17,7 milióna USD

Možno už aj vám napadla otázka, čo sa vlastne všetko dá poistiť? Možno vám umenie hneď na um neprišlo.

Najväčšia poistná udalosť týkajúca sa umeleckých diel bola uzavretá v roku 1994, keď boli z umeleckej galérie vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku ukradnuté tri obrazy. Dva od anglického maliara J. M. W. Turnera a jeden od Caspara Davida Friedricha, boli zapožičané z londýnskej galérie Tate a poistené na približne 17,7 milióna dolárov.

Poisťovňa galérii Tate  vyplatila približne 36,3 milióna dolárov za odcudzené diela. Veľmi zaujímavým faktom je, že napriek vyplateniu sa obrazy po istej dobe vrátili späť, keď boli následne odkúpené od lupičov, ktorí ich ukradli, za sumu 318 000 dolárov.

7. Katastrofa v Indickom oceáne a cunami - 1,5 miliardy USD

Podmorské zemetrasenie na území Indie nastalo v roku 2004 a bolo tvorcom jedných z najhorších doteraz zaznamenaných vĺn cunami.

Majetková škody sa odhadovali na sumu 1,3 miliardy dolárov, z tejto sumy bolo životné poistenie 250 miliónov dolárov. Cestovný ruch sa dostal k strate a to približne 50 miliónov dolárov, čo predstavuje celkovú sumu približne 1,5 miliardy dolárov.

6. Poistné plnenia z teroristických útokov z 11. septembra - 40 miliárd USD

Nie je len jedna poisťovňa, ktorá musela vyplatiť vysoké sumy na odškodnenie. Pri teroristickom útoku 9. septembra 2001, ktorý zničil dvojičky Svetového obchodného centra WTC, zahynulo takmer 3 000 ľudí. 

Vyplatenie finančných strát vyplácali viaceré poisťovne a z tejto udalosti bolo potrebné vyplatiť odškodné a to vo výške 40 miliárd dolárov a takmer tretina z danej sumy súvisela na nároky prerušenia prevádzky. Ďalšie poisťovne vyplácali životné poistenie, škody na nehnuteľnostiach či vozidlách každého druhu. Taktiež boli vyplácané škody za zodpovednosť v leteckej doprave a odškodné vyplatené pracovníkom.

5. Najdrahšie životné poistenie - 202,7 milióna USD

Aj keď sa v tejto udalosti nejednalo o pohľadávku ako takú, v roku 2014 si nemenovaný miliardár, žijúci v Silicon Valley kúpil najväčšie životné poistenie na svete. Toto poistenie stálo približne 202,7 milióna dolárov, aby tak ochránil svoj majetok.

4. Hurikány Katrina, Rita a Wilma - 130 miliárd USD

Medzi poistné udalosti v prípade katastrof patrí aj hurikánová sezóna v Atlantickom oceáne v roku 2005. V dôsledku jeho škôd zahynulo približne 3 800 ľudí a celkové škody dosiahli rekordnú výšku približne 130 miliárd dolárov. Hospodárske dôsledky boli tiež devastujúce, keďže ceny ropy rapídne vzrástli a poľnohospodári tak utrpeli veľké škody na svojej úrode. 

3. Povodne v Európe a Pakistane - 4 miliardy USD

Rok 2010 so sebou priniesol pre Pakistan obrovské povodne, ktoré doposiaľ krajina nezažila za posledné roky. Milióny ľudí zostali bez svojích domovov, práce a v prvých mesiacoch v dôsledku toho zahynulo 2 000 ľudí. Škody z poistenia majetku, života a iných škôd sa odhadovali na sumu 4 miliardy dolárov.

2. Pandémia prasacej chrípky - 1,6 miliardy USD

Pandémia prasacej chrípky, známa aj ako H1N1, sa začala v roku 2009 a odborníci predpokladajú, že len v prvom roku spôsobila až 575 000 úmrtí. To predstavuje približne 4 % z 250 000 - 500 000 úmrtí na chrípku ročne. Prasacia chrípka pochádza z Mexika a spôsobila zatvorenie takmer všetkých verejných miest vrátane škôl, divadiel a reštaurácií. Kedykoľvek ľudia vyšli von, museli nosiť masku, podobne ako pri koronavíruse. Pandémia stála Spojené kráľovstvo celkovo 1,6 miliardy dolárov.

1. Zemetrasenie v provincii S-čchuan - 86 miliárd USD

V roku 2008 zasiahlo čínsku provinciu S-čchuan ničivé zemetrasenie, ktoré bolo najsmrteľnejším zemetrasením svojho druhu v roku 1976 a jednou z najnákladnejších katastrof v čínskej histórii. Zahynulo približne 68 000 ľudí, najmenej 4,8 milióna ľudí zostalo bez strechy nad hlavou a vznikli škody za približne 86 miliárd dolárov. Zemetrasenie zničilo aj milióny hospodárskych zvierat a značnú časť poľnohospodárstva.

Autor: Adam Stečák

 

Adam Stečák Najväčšie poistné udalosti Poistná udalosť Poistenie umenia poistenie zvierat múzeum galéria archív poistné zmluvy dokumenty história poistenia

Partnerstvo

Nadácia Allianz Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s. Zlatá minca
Ako nás môžete podporiť?